İyi bir kitap insana can veren kandır

İyi bir kitap insana can veren kandır

Etiketler İyi bir kitap insana can veren kandır
Damar Sözler İyi bir kitap insana can veren kandır
Kategori islami-bilgiler
Bu Güzel Sozler Sayfası 455 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Anlamlı Sözler

İyi bir kitap insana can veren kandır Hakkında Detaylar

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir Sen kendin bilmezsin bu nice okumaktır.” Yunus Emre iyi bir kitap insana can veren kandır.Kitaplardan insanı tanıdım.

 

Kitap okumak tek başına çok değerli bir şey olsa da daha değerli bir kitap okuma hali muhakkak ki mevcuttur. 
İyi ve bilinçli bir kitap okuyucusu olabilmek için yapılabileceklerle alakalı bir kaç başlık çıkardık.
 
1. Kitap okumak için ayrı bir zaman yaratmak yerine kitap okuyabildiğin bir hayat düzenle.
Bir oturuşta bir kitap bitirmek zorunda değilsin. Boş boş durduğun her zaman yanında bulunan bir kitabı okuyarak geçirebilirsin.
 
2. Sadece tek bir türe bağımlı kalmak sana düşündüğün kadar faydalı olmayacaktır
Sadece roman ya da sadece tarih okumak faydalı olsa da gerçek bir kitap okuyucusu olmak için yeterli değil.
 
3. Her kitaptan yoğun bir akıcılık bekleme, yeterince şans verirsen bazı sıkıcı kitapların o akıcı kitaplardan çok daha değerli olduğunu görebilirsin.
 
4.Kitap almak ile yemek almak arasında çok fark yoktur, çok açken genelde yanlış kararlar alırız.
Kitap alırken sakin ve neye ihtiyacın olduğunu düşünerek karar ver.
 
 
5.Bitirdiğin kitabın üstüne en az bir yarım saat oturup kendinle bir kahve iç.
Kitabı ve sana kattıklarını içinde temize çek. Bu ona verdiğin zamanı ve onun sana kattığı değeri sindirmende yardımcı olacaktır. Kitabın üzerindeki kalıcılığını arttıracaktır.

6. Okuduğun hiçbir metinden pişman olma. Okumak hiçbir zaman zararlı değildir.
En fazla kötü bir metin olduğunu öğrenmiş olursun. Bilgi her zaman değerlidir.
 
 
 
Kitap Okuyarak Stresle Baş Edebilirsiniz
 
Kitap okumanın stresi azalttığı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarla da onaylanmıştır. Yoğun ve yorucu geçen bir iş gününün sonunda, okuyacağınız 20-30 sayfalık bir kitap, sizi günün kaygılarından uzaklaştıracaktır. Özellikle chick lit tarzı, insanı yormayan ve genelde mutlu sonla biten bir aşk kitabı hem ruhunuzda hem beyninizde pozitif enerjinin yayılmasını sağlayacaktır. Size fikir olması açısından, en iyi aşk kitapları listemize bakabilirsiniz. Strese iyi gelen hobiler arasında en üst sıralarda yer alan kitap okumayı, bir alışkanlık haline getirdiğinizde, endişe ve kaygılarınızdan gözle görülür derecede uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.
 
Kitap Okuyan Biri Asla Yalnız Kalmaz
 
Kitap en iyi dosttur diye bir söz vardır bilirsiniz. Çünkü kitaplar sizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Evde, otobüste, yolculukta, dağın başında, en mutlu ve mutsuz anlarınızda… Yeter ki siz ona el uzatın, siz ne zaman gel derseniz gelirler. Siz onları bırakmadığınız sürece, kitaplarınız sizi asla bırakmaz. En yalnız hissettiğiniz anlarda bile açın birkaç sayfa kitap okuyun. Kendinizi bir anda o psikolojiden uzaklaştırıp, aslında hayatta tek olmadığınızı anlayacaksınız.
 
Yaratıcılığınız ve Hayal Gücünüz Gelişir
 
Sürekli kitap okuyan birisi, aynı zamanda sürekli geziyor ve görüyor demektir. Özellikle sürükleyici bir fantastik veya bilim kurgu romanı okuduğunuzda, bambaşka yerlere yolculuk yaptığınızı hissedersiniz. Bu da gerçekte öyle yerler olmamasına rağmen, sizin düşünce gücünüzün, hayal etme ve yaratıcılık kabiliyetinizin artmasını sağlar. 
 
Hafızayı Kuvvetlendirir
 
Kitap okuyan biri beyninin tembelleşmesine izin vermiyor demektir. Çalışan her şey zamanla gelişir ve daha iyi olur. Bu durum, insan hayatının her noktasında böyledir. Spor yaparız kaslarımız güçlenir, sürekli yemek yaparız iyi bir aşçı oluruz, çalışırız sınavlarda başarılı oluruz vs. Beynimizi de ne kadar çok çalıştırır ve boş kalmasına izin vermezsek o kadar güçlenir. Özellikle yaşlıların her gün 20-30 sayfa da olsa kitap okuması gerekiyor. Kitap okumak, bulmaca çözmek, puzzle yapmak gibi aktiviteler, alzheimer başta olmak üzere birçok beyin hastalığının da önüne geçiyor.

YORUM YAP


Sıradaki Konular

  • KaR SözLeRi KaR SözLeRi Bu kış günlerinde lapa lapa yağar kar taneleriyle ilgili bir yazı paylaşmak güzel olur diye düşündüm. Dünyanın yuvarlak olması sebebiyle güneş ay ve dünyanın hareket halleri dolayısı ile  dünyadan her yerı kış yaşayamıyor.
  • Bedava ilahi indir cep telefona Bedava ilahi indir cep telefona android telefona ilahi indir - Ayfon telefona ilahi mp3 - iPhone telefona ilahiler yukle - telefon ilahileri dinle bedava kesintisiz ilahi dinle mp3 indir download sözleri ücretsiz yeni çikan en güzel ilahiler ve sözleri burda
  • ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, mutlu, umutlu, bereketli bir bayram dileriz.
  • ilahiler ben allaha aşık oldum ilahiler ben allaha aşık oldum ilahiler ben allaha aşık oldum dinle bedava indir Garip Bekir Ben Allaha Aşık Oldum ilahisi dinle ilahi sözlerini oku en güzel garip bekir ilahileri ilahilerinin sözleri bizim sitemizde
  • baba icin ölüm yildönümü sözleri baba icin ölüm yildönümü sözleri baba icin ölüm yildönümü sözleri Bugün babamın ölüm yıldönümü Ölüm Yıldönümü duaları Babaya Babamın ölüm Yıldönümü Tumblr Resimli Vefat Eden babamın Ölüm Yıldönümü için Mesajlar Babamın ölüm yıldönümü ne yapabilirim Babanın ölüm yıldönümü sözlük Babamın Ölüm Yıldönümü Mektubu Sensiz bir yıl daha geçti baba
  • RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri Her yıl Ramazan ayı oruç ayı olarak bilinir. Ramazan ayına geldiğimiz günlerde oruç ile ilgili gerek internette gerekse de hadis kitaplarında araştırma yapılmaktadır. Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Nefis muhasebesinin yapılacağı Ramazan ayında oruç ibadeti yerine getirilecek. Ramazan ve oruç ayetlerini bir araya getirdik Oruç ve ramazanla igili ayet ve hadisler.
  • Kova burç lu - NeDeSeM Kova burç lu - NeDeSeM Bunca Zaman burda her konu üzerinde yazı yazmayı denedim ve de paylaştım.. Amator bi yazı yazan olaraktan bana bu imkani tanıyan Patronum eFe ve ZehiR im sagolsunlar imkan tanıdılar.Bu imkanı değerlendirmek, bize nasip oldu.Benden tercübeli yazarlar ın yazılarını da okuyarak ve takip de kalarak geliştirmek, birlik ve beraberlik için de destek le ,KOva burçu olan NeDeSeM le,ilahilersozu.com da ilerlemekteyiz.. Elbetteki sizlerle, sizler olmadan bir adım dahı yol alamazdık..İyiki varsınız, iyiki takip tesiniz...
  • Aşure Günü Ne Zaman Aşure Günü Ne Zaman Aşure Günü Ne Zaman, Sözleri, Mesajları,Muharrem ayı Hicri yılbaşı olarakda bilinen İlk aya girmiş durumundayız. Muharrem ayının girişiyle Aşure gününün de gelmesi demek,Aşure günü için geri sayım başlamış durumda. Her yılın Muharrem ayı büyük bir merakla beklenen aşure günü için beklenen zaman oldukça yaklaştı.Hangi gün, bu günde neler oldu,ve islam dinin de önemi ve müslümanlar olarak neler yapmamız gerekiyor soruları gündem de aranmaya başlar. Bizlerde sizlere bu günün ne zaman, neler olmuş ve de neler yapmalıyız hatırlatma olarak ele aldık..Aşure Günü nün En Analamlı Mesajlarınıda unutmadık sevdiklerinizle sizde mutlu olmak isterseniz hemen sosyal medyadan paylaşabilirisiniz..
  • GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek,Güzel sözler bölümün de sizlere bu seferde, öncelikle kendimizden başlamalıyız . Hayat ta yani dünyada insan olarak her ne yaşıyorsak bizler için var her şey bizler için ne yaparsak her birey kendine yapar, iyi ise iyiliği, kötülük se kötü olarak hem kendine hemde karşı tarafa bir şeyler kalır. Neden iyi tarafdan olmasın,herne olursa kendinizi düşünün gelip geçici dünyada.. Selam ve Dua ile...
  • hayırlı sözler hayırlı sözler hayırlı sözler Mevlana hayırlısı Sözleri Hayırlı Sözler Kısa Hakkımızda hayırlısı Sözleri nasip, kısmet hayırlısı sözleri Herşeyin hayırlısı Allah ne verirse hayırlısını versin Rabbim herşeyin hayırlısını versin Sözleri Her şeyin hayırlısı Sözleri