Günaydın -İkna Yöntemi

Günaydın -İkna Yöntemi

Etiketler Güzel sözler,dini konular,islami sohbetler, ilahiler,ezgiler,cuma mesajları, iyi geceler sözleri, ayet ve süreler
Damar Sözler Günaydın -İkna Yöntemi
Kategori guzel-sozler
Bu Güzel Sozler Sayfası 375 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Anlamlı Sözler

Günaydın -İkna Yöntemi Hakkında Detaylar

Günaydın yeni bir çarşamba sabahı na, hafta ya , yeni bir aya, hatta hiç bir daha ayni Anı yaşayamayacağımız Yıl dan yeni bir güne, Günaydın, gününüz hayırlar la dolsun, mutlu olun mutlu edin, sevin sevilin, ne kırın nede kırılın, umut ışığınız hiç sönmesin, umutolun, umut verin sevdiklerinize, değerver diklerinize, yanınızda yörenizde Uzak da, yakın da her kiminiz varsa tanıdığınız,  yada sizi tanıyanlara.

 

Merhaba... diyerek başlamak  geldi bu günki konumuza başlamadan.
Hayat ta yaşamış olduğumuz, başımıza gelen olaylar hayatın bütünüdür. Bu olaylara karşı bizim sergilediğimiz tutum ise hayattaki duruşumuzu belirler. Farkındalığımız duruşumuzun en temel kirişidir. Eğer içinde bulunduğumuz hayatı istediğimiz şekilde yönetmek istiyorsak yeni bilgiye açık olmalıyız.
Sizler için ikna etme sanatı konusu ile ilgili bir yazı hazırladım. Hepimiz “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır” deyimini duymuşuzdur. Ancak ikna etme ile ilgili bu atasözü her ne kadar doğru olsa da, yeterli midir? Yazımızda sadece tatlı dilin değil aynı zamanda daha gelişmiş tekniklerin de kullanılmasında fayda olacağını göreceğiz.

Hepimiz sosyal bir ortamda yaşayan ve sürekli bu ortamda diğer insanlar ile etkileşimde bulunmak zorunda olan sosyal varlıklarız. Astlarımız, üstlerimiz, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz. Ailemiz, arkadaşlarımız, ilişkilerimiz veya komşularımız ile münasebetlerimizde her daim bir çatışma ve ya çekişme içerisindeyiz. Bazen her koşulda olaylar isteklerimiz doğrultusunda gelişirken, çoğu zaman tüm ilişkilerde istemediğimiz birçok durum ile karşı karşıya geliriz. Gelmekteyizde. Sebeblerin sendeki önemi kadar da mudahale, ikna, savunma, seviye yönteminin içinde bulmuşuzdur kendimizi.
Elbette istediği sonucu elde etmek için kaba kuvvet, lafazanlıkda beceri, finansal üstünlük ya da sosyal statü farkını kullanan insanlar her daim olacaktır.
Biz sıradan hayatimizdaki ikna yöntemlerini bi göz atalım bakalım bizde olan ikna becerisinin ne kadari aktiv.

Günümüzde bilinen birincil ikna kabiliyetlerinden biri elbette yüz yüze konuşma ve gözlerinin içine bakma eylemidir. Bu esnada ikna etmek isteyen kişi ses tonu, beden dili, seçtiği kelimeler ve hatta giydiği kıyafet tarzı ve rengiyle karşı tarafı ikna etmeye çalışır. Çoğu zaman iyi planlanmış ve uygulanmış bir yüz yüze konuşma karşı tarafı ikna etmeye yeter.
Fakat bu tarz bir yaklaşım size her zaman başarı getirmeye bilir. Ya ikna edersin yada ikna olursun.
Günümüzde iletişimde fark yaratmanın yolu yıllardır bilinen doğrulara sıkı sıkı sarılmak yerine bazen biraz marjinal yollar tercih etmek olabilir.
Örneğin çok önemli bir konu hakkında yöneticinizin onayını almak istiyorsunuz. Karşısına geçip tüm tatlı dilinizle ikna etmeye çalışsanız da sonucun değişmeyeceğine eminsiniz. Öyleyse bir çılgınlık yapıp O na
önemsiz birçok işinizle ilgili gönderdiğiniz mailin sonuna bu konuyu ekleyerek sadece bir mail gönderin. Gönderdiğiniz mailde soru soran, ya da onay bekleyen ifadeler yerine önemsiz bir olay hakkında bilgi veren ifadeler kullanın. İşe yarama ihtimali yüz yüze ikna ihtimalinden yüksek olabilir.
Yalnız bunu yapmadan önce haklılığınızdan emin olun. Yoksa işinizi kaybedebilirsiniz.
Bazen sadece bir kere tatlı dille anlatmanın yetmediği zamanlarda, ikna etmek için rahatsız edici boyutlarda tekrarlayarak bıkkınlık getirin. Karşı tarafın zihnini tüketerek ikna edebilirsiniz. (Bu yaklaşımın size bir yerlerden tanıdık geldiğine eminim.)
Karşı tarafa sizin istediğiniz iki seçenek sunun ve bir tanesini seçmek zorunda olduğuna ikna edin.
İkna etmek istediğiniz kişinin fiziksel ya da zihinsel en yoğun anını yakalayarak ikna etmek için kolay lokma haline getirin.
Sizin istediğinize ikna olmaz ise karşılaşabileceği olumsuzlukları anlatın.
Beden diliniz, hareketleriniz, mimikleriniz ve hatta seçtiğiniz kelimeler ile ikna edeceğiniz kişiyi fark ettirmeden taklit edin. Bunu başardığınızda kendi haklılığınıza doğru yaptığınız her şeyi karşı tarafta bilinçsizce taklit edecektir.
Öfkelendirerek karşı tarafı gaza getirin. Öfke ile birisi nasıl ikna edilir diye düşünebilirsiniz ancak öfke çok büyük bir motivasyondur. Eğer karşınızdakini gaza getirecek kadar öfkelendirebilirseniz çılgın kararlar aldırabilirsiniz.  
"Siz daha iyi bilirsiniz elbet” gibi kelimeler ile karşı tarafın koltuklarını kabartıp O nu övün. Sizin de bu işin ehli olduğunuzu hissedip saygınızı kazandığını düşündüğünde size güvenmeye başlayacaktır. Artık ipleri elinize alma sırası gelir.)))
Becerikli iseniz...
Karşı tarafa suçluluk duyacağı ve ya korkacağı argümanlar ile yaklaşın. Kimse kötü görünmek istemez. Herkes kendinden bahsedilirken iyi biri olduğuyla ilgili güzel sözler duymak ister.
Tüm bu ve benzeri yolların yanı sıra size birde şu örneği vermek istiyorum.

Bazen sadece kelimeleri kullanma sıranız bile karşı tarafı ikna ederken önem arz eder.
Sizden pahalı bir ayakkabı isteyen eşinizi ve ya çocuğunuzu düşünelim.
Onlara vereceğiniz naif ve güzel bir cevap ; “Alamayız, Bu ay ödemelerimiz çok, Önümüzdeki ayın bütçesine ekleyerek ona göre planlayalım. O zaman alırız.” Olsa bile satın alma eylemi gerçekleşmediği ve daha en başından bunun karşı tarafa net bir şekilde söylediğiniz için istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Karşı taraf hala haksız olsa isteğinde diretmeye devam edebilir.
Bir de aynı cevabı şu şekilde vermeyi deneyelim; “Elbette alırız, Önümüzdeki ay bütçesine ekleyip planlayalım, Bu ayki ödemelerimiz biraz fazla, Şuan alabilecek durumda değiliz.” Bu cevap ile daha en baştan karşı tarafın
isteğini yerine getireceğiniz mesajını iletmiş olduğunuz için, isteği yapan kişi diğer koşulları dinlemeye gerek duymadan dominantlığından memnun bir şekilde tatmin olmuş olur.

Böylece her zaman sadece tatlı dille değil, içinde bulunduğumuz duruma ve karşımızdaki kişinin karakterine göre bir strateji belirleyerek ikna etmenin daha mümkün olduğunu anlıyoruz.
Ne yazık ki insanları kemikleşmiş düşüncelerinden vazgeçirmek ne kadar zorsa, ikna yeteneği gelişmiş insanlara karşı koymak da o kadar zordur. 
İkna etme gerçekten bir sanat çeşidi. İnsanlar olarak kendi düşünce kalıplarımızı korumaya yatkın inatçı varlıklarız.
Dolayısıyla herkesi ikna etmek, aynı düşüncede buluşturmak sıklıkla zorlanılan bir durumdur.
Bir kere geldiğimiz şu hayat ta bu kadar sanatcı olmak zorunluluğuda yok.

İkna etmenin anahtarı iki kelime; Tercih sizin!

Bir dahaki konumuzda buluşmak umuduyla..

Hoş ca kalın..

YORUM YAP


Sıradaki Konular

  • KaR SözLeRi KaR SözLeRi Bu kış günlerinde lapa lapa yağar kar taneleriyle ilgili bir yazı paylaşmak güzel olur diye düşündüm. Dünyanın yuvarlak olması sebebiyle güneş ay ve dünyanın hareket halleri dolayısı ile  dünyadan her yerı kış yaşayamıyor.
  • Bedava ilahi indir cep telefona Bedava ilahi indir cep telefona android telefona ilahi indir - Ayfon telefona ilahi mp3 - iPhone telefona ilahiler yukle - telefon ilahileri dinle bedava kesintisiz ilahi dinle mp3 indir download sözleri ücretsiz yeni çikan en güzel ilahiler ve sözleri burda
  • ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler ramazan bayramı kutlamak için güzel sözler Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tatlandıran, mutlu, umutlu, bereketli bir bayram dileriz.
  • ilahiler ben allaha aşık oldum ilahiler ben allaha aşık oldum ilahiler ben allaha aşık oldum dinle bedava indir Garip Bekir Ben Allaha Aşık Oldum ilahisi dinle ilahi sözlerini oku en güzel garip bekir ilahileri ilahilerinin sözleri bizim sitemizde
  • baba icin ölüm yildönümü sözleri baba icin ölüm yildönümü sözleri baba icin ölüm yildönümü sözleri Bugün babamın ölüm yıldönümü Ölüm Yıldönümü duaları Babaya Babamın ölüm Yıldönümü Tumblr Resimli Vefat Eden babamın Ölüm Yıldönümü için Mesajlar Babamın ölüm yıldönümü ne yapabilirim Babanın ölüm yıldönümü sözlük Babamın Ölüm Yıldönümü Mektubu Sensiz bir yıl daha geçti baba
  • RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri RamaZan Ayı Ayet ve Hadisleri Her yıl Ramazan ayı oruç ayı olarak bilinir. Ramazan ayına geldiğimiz günlerde oruç ile ilgili gerek internette gerekse de hadis kitaplarında araştırma yapılmaktadır. Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı müminler için bir rahmet ve mağfiret mevsimidir. Nefis muhasebesinin yapılacağı Ramazan ayında oruç ibadeti yerine getirilecek. Ramazan ve oruç ayetlerini bir araya getirdik Oruç ve ramazanla igili ayet ve hadisler.
  • Kova burç lu - NeDeSeM Kova burç lu - NeDeSeM Bunca Zaman burda her konu üzerinde yazı yazmayı denedim ve de paylaştım.. Amator bi yazı yazan olaraktan bana bu imkani tanıyan Patronum eFe ve ZehiR im sagolsunlar imkan tanıdılar.Bu imkanı değerlendirmek, bize nasip oldu.Benden tercübeli yazarlar ın yazılarını da okuyarak ve takip de kalarak geliştirmek, birlik ve beraberlik için de destek le ,KOva burçu olan NeDeSeM le,ilahilersozu.com da ilerlemekteyiz.. Elbetteki sizlerle, sizler olmadan bir adım dahı yol alamazdık..İyiki varsınız, iyiki takip tesiniz...
  • Aşure Günü Ne Zaman Aşure Günü Ne Zaman Aşure Günü Ne Zaman, Sözleri, Mesajları,Muharrem ayı Hicri yılbaşı olarakda bilinen İlk aya girmiş durumundayız. Muharrem ayının girişiyle Aşure gününün de gelmesi demek,Aşure günü için geri sayım başlamış durumda. Her yılın Muharrem ayı büyük bir merakla beklenen aşure günü için beklenen zaman oldukça yaklaştı.Hangi gün, bu günde neler oldu,ve islam dinin de önemi ve müslümanlar olarak neler yapmamız gerekiyor soruları gündem de aranmaya başlar. Bizlerde sizlere bu günün ne zaman, neler olmuş ve de neler yapmalıyız hatırlatma olarak ele aldık..Aşure Günü nün En Analamlı Mesajlarınıda unutmadık sevdiklerinizle sizde mutlu olmak isterseniz hemen sosyal medyadan paylaşabilirisiniz..
  • GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek GüZeL sÖzLer ÖnCelik seÇmek,Güzel sözler bölümün de sizlere bu seferde, öncelikle kendimizden başlamalıyız . Hayat ta yani dünyada insan olarak her ne yaşıyorsak bizler için var her şey bizler için ne yaparsak her birey kendine yapar, iyi ise iyiliği, kötülük se kötü olarak hem kendine hemde karşı tarafa bir şeyler kalır. Neden iyi tarafdan olmasın,herne olursa kendinizi düşünün gelip geçici dünyada.. Selam ve Dua ile...
  • hayırlı sözler hayırlı sözler hayırlı sözler Mevlana hayırlısı Sözleri Hayırlı Sözler Kısa Hakkımızda hayırlısı Sözleri nasip, kısmet hayırlısı sözleri Herşeyin hayırlısı Allah ne verirse hayırlısını versin Rabbim herşeyin hayırlısını versin Sözleri Her şeyin hayırlısı Sözleri