Günaydın -İkna Yöntemi

Günaydın -İkna Yöntemi

Etiketler Güzel sözler,dini konular,islami sohbetler, ilahiler,ezgiler,cuma mesajları, iyi geceler sözleri, ayet ve süreler
Damar Sözler Günaydın -İkna Yöntemi
Kategori guzel-sozler
Bu İlahi Sozleri Sayfası 140 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Güzel Sözler

Günaydın -İkna Yöntemi Hakkında Detaylar

Günaydın yeni bir çarşamba sabahı na, hafta ya , yeni bir aya, hatta hiç bir daha ayni Anı yaşayamayacağımız Yıl dan yeni bir güne, Günaydın, gününüz hayırlar la dolsun, mutlu olun mutlu edin, sevin sevilin, ne kırın nede kırılın, umut ışığınız hiç sönmesin, umutolun, umut verin sevdiklerinize, değerver diklerinize, yanınızda yörenizde Uzak da, yakın da her kiminiz varsa tanıdığınız,  yada sizi tanıyanlara.

 

Merhaba... diyerek başlamak  geldi bu günki konumuza başlamadan.
Hayat ta yaşamış olduğumuz, başımıza gelen olaylar hayatın bütünüdür. Bu olaylara karşı bizim sergilediğimiz tutum ise hayattaki duruşumuzu belirler. Farkındalığımız duruşumuzun en temel kirişidir. Eğer içinde bulunduğumuz hayatı istediğimiz şekilde yönetmek istiyorsak yeni bilgiye açık olmalıyız.
Sizler için ikna etme sanatı konusu ile ilgili bir yazı hazırladım. Hepimiz “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır” deyimini duymuşuzdur. Ancak ikna etme ile ilgili bu atasözü her ne kadar doğru olsa da, yeterli midir? Yazımızda sadece tatlı dilin değil aynı zamanda daha gelişmiş tekniklerin de kullanılmasında fayda olacağını göreceğiz.

Hepimiz sosyal bir ortamda yaşayan ve sürekli bu ortamda diğer insanlar ile etkileşimde bulunmak zorunda olan sosyal varlıklarız. Astlarımız, üstlerimiz, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz. Ailemiz, arkadaşlarımız, ilişkilerimiz veya komşularımız ile münasebetlerimizde her daim bir çatışma ve ya çekişme içerisindeyiz. Bazen her koşulda olaylar isteklerimiz doğrultusunda gelişirken, çoğu zaman tüm ilişkilerde istemediğimiz birçok durum ile karşı karşıya geliriz. Gelmekteyizde. Sebeblerin sendeki önemi kadar da mudahale, ikna, savunma, seviye yönteminin içinde bulmuşuzdur kendimizi.
Elbette istediği sonucu elde etmek için kaba kuvvet, lafazanlıkda beceri, finansal üstünlük ya da sosyal statü farkını kullanan insanlar her daim olacaktır.
Biz sıradan hayatimizdaki ikna yöntemlerini bi göz atalım bakalım bizde olan ikna becerisinin ne kadari aktiv.

Günümüzde bilinen birincil ikna kabiliyetlerinden biri elbette yüz yüze konuşma ve gözlerinin içine bakma eylemidir. Bu esnada ikna etmek isteyen kişi ses tonu, beden dili, seçtiği kelimeler ve hatta giydiği kıyafet tarzı ve rengiyle karşı tarafı ikna etmeye çalışır. Çoğu zaman iyi planlanmış ve uygulanmış bir yüz yüze konuşma karşı tarafı ikna etmeye yeter.
Fakat bu tarz bir yaklaşım size her zaman başarı getirmeye bilir. Ya ikna edersin yada ikna olursun.
Günümüzde iletişimde fark yaratmanın yolu yıllardır bilinen doğrulara sıkı sıkı sarılmak yerine bazen biraz marjinal yollar tercih etmek olabilir.
Örneğin çok önemli bir konu hakkında yöneticinizin onayını almak istiyorsunuz. Karşısına geçip tüm tatlı dilinizle ikna etmeye çalışsanız da sonucun değişmeyeceğine eminsiniz. Öyleyse bir çılgınlık yapıp O na
önemsiz birçok işinizle ilgili gönderdiğiniz mailin sonuna bu konuyu ekleyerek sadece bir mail gönderin. Gönderdiğiniz mailde soru soran, ya da onay bekleyen ifadeler yerine önemsiz bir olay hakkında bilgi veren ifadeler kullanın. İşe yarama ihtimali yüz yüze ikna ihtimalinden yüksek olabilir.
Yalnız bunu yapmadan önce haklılığınızdan emin olun. Yoksa işinizi kaybedebilirsiniz.
Bazen sadece bir kere tatlı dille anlatmanın yetmediği zamanlarda, ikna etmek için rahatsız edici boyutlarda tekrarlayarak bıkkınlık getirin. Karşı tarafın zihnini tüketerek ikna edebilirsiniz. (Bu yaklaşımın size bir yerlerden tanıdık geldiğine eminim.)
Karşı tarafa sizin istediğiniz iki seçenek sunun ve bir tanesini seçmek zorunda olduğuna ikna edin.
İkna etmek istediğiniz kişinin fiziksel ya da zihinsel en yoğun anını yakalayarak ikna etmek için kolay lokma haline getirin.
Sizin istediğinize ikna olmaz ise karşılaşabileceği olumsuzlukları anlatın.
Beden diliniz, hareketleriniz, mimikleriniz ve hatta seçtiğiniz kelimeler ile ikna edeceğiniz kişiyi fark ettirmeden taklit edin. Bunu başardığınızda kendi haklılığınıza doğru yaptığınız her şeyi karşı tarafta bilinçsizce taklit edecektir.
Öfkelendirerek karşı tarafı gaza getirin. Öfke ile birisi nasıl ikna edilir diye düşünebilirsiniz ancak öfke çok büyük bir motivasyondur. Eğer karşınızdakini gaza getirecek kadar öfkelendirebilirseniz çılgın kararlar aldırabilirsiniz.  
"Siz daha iyi bilirsiniz elbet” gibi kelimeler ile karşı tarafın koltuklarını kabartıp O nu övün. Sizin de bu işin ehli olduğunuzu hissedip saygınızı kazandığını düşündüğünde size güvenmeye başlayacaktır. Artık ipleri elinize alma sırası gelir.)))
Becerikli iseniz...
Karşı tarafa suçluluk duyacağı ve ya korkacağı argümanlar ile yaklaşın. Kimse kötü görünmek istemez. Herkes kendinden bahsedilirken iyi biri olduğuyla ilgili güzel sözler duymak ister.
Tüm bu ve benzeri yolların yanı sıra size birde şu örneği vermek istiyorum.

Bazen sadece kelimeleri kullanma sıranız bile karşı tarafı ikna ederken önem arz eder.
Sizden pahalı bir ayakkabı isteyen eşinizi ve ya çocuğunuzu düşünelim.
Onlara vereceğiniz naif ve güzel bir cevap ; “Alamayız, Bu ay ödemelerimiz çok, Önümüzdeki ayın bütçesine ekleyerek ona göre planlayalım. O zaman alırız.” Olsa bile satın alma eylemi gerçekleşmediği ve daha en başından bunun karşı tarafa net bir şekilde söylediğiniz için istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Karşı taraf hala haksız olsa isteğinde diretmeye devam edebilir.
Bir de aynı cevabı şu şekilde vermeyi deneyelim; “Elbette alırız, Önümüzdeki ay bütçesine ekleyip planlayalım, Bu ayki ödemelerimiz biraz fazla, Şuan alabilecek durumda değiliz.” Bu cevap ile daha en baştan karşı tarafın
isteğini yerine getireceğiniz mesajını iletmiş olduğunuz için, isteği yapan kişi diğer koşulları dinlemeye gerek duymadan dominantlığından memnun bir şekilde tatmin olmuş olur.

Böylece her zaman sadece tatlı dille değil, içinde bulunduğumuz duruma ve karşımızdaki kişinin karakterine göre bir strateji belirleyerek ikna etmenin daha mümkün olduğunu anlıyoruz.
Ne yazık ki insanları kemikleşmiş düşüncelerinden vazgeçirmek ne kadar zorsa, ikna yeteneği gelişmiş insanlara karşı koymak da o kadar zordur. 
İkna etme gerçekten bir sanat çeşidi. İnsanlar olarak kendi düşünce kalıplarımızı korumaya yatkın inatçı varlıklarız.
Dolayısıyla herkesi ikna etmek, aynı düşüncede buluşturmak sıklıkla zorlanılan bir durumdur.
Bir kere geldiğimiz şu hayat ta bu kadar sanatcı olmak zorunluluğuda yok.

İkna etmenin anahtarı iki kelime; Tercih sizin!

Bir dahaki konumuzda buluşmak umuduyla..

Hoş ca kalın..

Sıradaki Konular

 • DamaR SözleR Afilli SözleR DamaR SözleR Afilli SözleR Etkileyici Damar Sözler,Sayfamızda en güzel damar sözler harıka afilli sözler bulabilirsiniz. Bu alanda duygularınızı ifade etmenizde yardımcı olabileceğini düşündüğümüz siz değerli ziyaretçilerimiz için özenle seçerek hazırlamış olduğumuz en güzel en yeni Damar sözler,Afilli Sözleri
 • Sadakat İçten Gelmeli Sadakat İçten Gelmeli Hayatımızda olmazsa olmaz bir ruh halidir Sadakat ,En hakikisini insan ilk kendinde hisseder. Kişi nin kendisinde varsa etrafına da yansıtır.Yansıması olduğundada,. Her Şey Güllük gülüstanlık olur . Atasözü de ne kadar da uydu.
 • Dua larda Buluşmak Dua larda Buluşmak Selamun Aleykum! Sayın saygı değer sayfa Dua Bahçeci takıpcilerimiz. Bizler elimizden geldiğince birlikte beraber olabilmemiz için her konuda paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz. Bu gün de dualarımızda kendimize ederken dualarımızı başkalarınıda giyabinda, yada yanımızda birbirlerimize duanın ne kadar önemli olmasını aldık ..Dua, Allah ile kul arasında kuvvetli bir bağdır. Allah katında bizim ehemmiyetimiz, değerimiz duamız sayesindedir. Duamız yoksa bir değerimiz de yoktur. Rabbimiz demiyormu Anın beni, anayım sizi..
 • Dua ile Cuma Vakti Sözleri Dua ile Cuma Vakti Sözleri Yeni bir gün yeni bir Cuma vakti.Bu mübarek Cuma vakti tüm İslam aleminin Dua larla birlik olma zamanı.Bizde ilahilersozu.com Ailesi olarak sizlere dua lı bir Cuma vakitleri dileriz Hayırlı Cumalar
 • Komik Espirili Günaydın Pazar Mesajları Komik Espirili Günaydın Pazar Mesajları Sevdiklerinizin hafta sonları eğlenceli bir şekilde kutlamaya ne dersiniz? Sosyal medya ( Whatsapp, İnstagram, Fcaebook, Twitter, vs ) üzerinden de kolaylıkla kutlamanız için sizlere, en komik ve eğlenceli hafta sonu Pazar mesajları hazırladık.
 • CumA GeceSi SözleRi CumA GeceSi SözleRi Dua bahçesi derki Cumanın gelişi perşembeden belli olur..Bir perşembe akşamından sizlere selam olsun..Kişi dostunun dini üzeridir öyleyse her birimiz kiminle dostluk kuracağımıza dikkat edelim..ilahilersozu.com sayfamızda okunacak paylaşılacak sözler ve resimler bulunmakta. takıp te kalıp sizlerde sevdiklerinize mesajlar, ve yahut ta sohbet sitemize girip dostluklar kurabilirsiniz.
 • Gonul Sofrasi Rahmet Pinari Gonul Sofrasi Rahmet Pinari en güzel 2021 sözler Güller Kervanı , Gönülden Damlalar,EsraRengiz Sözler, Güller Sofrası,Gönül Sofrası ,Rahmet Pınarı Ile Ilgili Facebbok Aramalari Gönül Sofrası Rahmet Pınarı Resimli Gönül Sofrası Cuma Mesajları Gönül Sofrası Rahmet Pınarı Indir Gönül Sofrası Dua Dostu Rahmet Pınarı Cuma Mesajları Gönül Sofrası Rahmet Pınarı Videosu Gönül Sofrası Rahmet Pınarı Kandil Mesajları
 • AsLan Burçu özLeLikLeri AsLan Burçu özLeLikLeri AsLan Burçu özLeLikLeri,Güzel sözlerde FARKlilik her zaman olan şeydir.. Zaman zaman her kesimin ilgisini çeker BURÇ lar,bizde günün konusu olarak aldık bu güzel sayfada .Malum bu Ay Aslan burçunda oldugumuzdan da sizlere Aslan Burçunun özlelliklerin bahsedegiz..Kendine güvenen,gururlu , kibirli, heybetli burç
 • RaHatSız Etmeyİn Sözleri RaHatSız Etmeyİn Sözleri RaHatSız Etmeyİn Sözleri,Damar sözlerle giriş yapmak geldi içimden bu günde, anlayana tabiki..Insan bazen duygusallaşır bazen de duygular onu kontrol eder.Her şekilde karmakarışık ruh halimiz olur, İnsanız ne insanları anlayabiliyoruz nede kendimizi anlata biliyoruz
 • KandiL Günleri İçin DUA KandiL Günleri İçin DUA KandiL Günleri İçin DUA sözleri,Öncelikle İslam aleminin kandilini kutlar Peygamber efendimiz Hz. Muhammed mustafa sallahu aleyhus selam ın hürmetine Rabbim bizlerin Dualarını kabut etmesini cani gönülden dilerim.Güzel bir dua demeti hazırladık içten sıçacık dua . bize verdiği isteme duygusu ile istiyoruz..şu mübarek gecede bir kere daha halimizi arz etmek istiyoruz.Halimiz sana ayan